BarHiid Stuudio logo

Karp või raamat?

Postitusaeg: oktoober 2021

Kratsisin tükk aega kukalt "Veri, rooste ja managa" seotud dilemma üle. Selle mängimiseks on vaja täringuid ja mitte neid tavalisi kuuetahulisi, vaid kahekümne tahuga ja kõiki teisi, mis klassikalisse d20 täringukomplekti kuuluvad. Kuidas sellist mängu poeriiulilt müüa?

Tean, et kui ostaksin ise uue mängijana poest mänguraamatu, läheksin koju, teeksin raamatu lahti ja avastaksin, et raamatust üksi ei piisagi, vaid pean veel kusagile poodidesse minema mingeid eksootilisi täringuid otsima, oleksin natukene pettunud. Olen seda meelt, et kui ma juba mängu ostnud olen, siis peaksin oma raha eest saama kätte kõik, mida mängimiseks vaja. Seega idanes mõte hakata "Veri, rooste ja manat" müüma karbis, kuhu saab täringud ja veel üht-teist tarvilikku juurde panna.

Raamatul oleks aga karbi ees mitmed eeliseid. Esiteks on ilusa karbi trükkimine keerukam ja kallim kui raamatu trükkimine, millega saab hakkama enam-vähem iga trükikoda. Teiseks on raamatut palju lihtsam suvalise poe riiulile paigutada, samas kui suur mängukarp kuulub pigem kitsalt mängurite hobipoodidesse. Tegur seegi, et mängukarbile kehtiks Eestis üle kahe korra suurem käibemaks kui raamatule.

Lõpuks leidsin probleemile ideaalse lahenduse. Saan teha "Veri, rooste ja mana" siiski raamatuna ning avaldada selle kõrvaltoeks tasuta äpi või veebirakenduse. Rakenduse kaudu oleks võimalik veeretada täringuid ja teha endale tegelasi. Kuigi "Veri, rooste ja manas" pole keerulist matemaatikat, tuleb natuke ikkagi arvutusi teha. Mugava inimese jaoks võib rakendus selle töö ise ära teha ning genereerida valikutest valmis tegelase lehe. Need, kes tahavad, saavad ikkagi kasutada päris täringuid, kuid mäng ei pea täringute puudumise tõttu ära jääma.

Lisaks on "Veri, rooste ja manas" vaja mängujuhil vahepeal mängijatele lühikesi sõnumeid saata. Ka seda funktsiooni oleks võimalik rakendusse tekitada. Kokkuvõttes tahan aga rakenduse teha selliselt, et see oleks maksimaalselt lihtne ja lollikindel. "Veri, rooste ja managa" on niigi palju tegemist ning ambitsioonika äpi jaoks pole tööplaanis ruumi. Minimaalne, aga korralikult toimiv rakendus on aga just see lahendus, mida "Veri, rooste ja manal" vaja oli.

Lisaks rakendusele on mängu kõrvale plaanis teha ka vähemalt kaks õpetusvideot. Üks tegelase tegemisest ja teine lihtsalt näidismängust, et inimene, kes jutumänge iial mänginud pole, saaks aru, mis siin üldse toimub. Muidugi on internet kõiksugu rollimängude näidisvideosid täis, aga kirjutada raamatus uuele mängijale, et mine lihtsalt guugelda mingeid näidisvideosid tundub kuidagi vähem professionaalne, kui komplekti kuuluv "ametlik" näidismängu video.

Töötan raamatuga seni, kuni see on päriselt valmis ja kui tõesti vaja, ei karda tähtaegu nihutada, aga sihtmärk, mille vaimus oma tööd ja elu korraldan, on "Veri, rooste ja mana" täielikult illustreeritud füüsiline raamat koos kõigi lisadega saada müüki 2023 jõuludel.