BarHiid Stuudio logo

Koduleht IV

Postitusaeg: märts 2021

BarHiid Stuudio on lõpuks vaba. Selle vabaduse hinnaks oli üle saja tunni tööd ja kes-teab-kui-palju ridu programmeerimist, aga nüüd on see siin. BarHiid Stuudio koduleht on tänasest väljas kujul, mis on algusest lõpuni ise tehtud. Ei mingit sisse laenatud tööriista nagu Wix või Wordpress. Ei mingeid küpsiseid. Isegi mitte mingit javascripti. Ainult üks vana hea ühepoolne Web 1.0 stiilis infostend. Lihtsa käsimootoriga koduleht, mis austab sinu isiklikku ruumi.

Kodulehe ümber tegemisel oli kaks peamist eesmärki.

Esiteks mind lihtsalt häiris, et eelmised kodulehe versioonid, mis valmisid poolautomaatsete tööriistade abil, ei olnud täielikult minu kontrolli all. Ma sain valida, mida BarHiid Stuudio kodulehel näidatakse, aga ma ei saanud valida, milliste meetodite abil seda tehakse. See on umbes nagu endale kodu ehitamine kas valmislahenduste hulgast valides või omaenda käte ja vaba fantaasiaga ehitades. Esimene on mugavam ja ehk isegi professionaalsem, aga viimasega saad teha kõike mida ise välja suudad mõelda ning kui asi valmis, tunned isiklikult iga torujuppi ja ukseliistu.

Teine põhjus oli pragmaatilisem. "Veri, rooste ja mana" jõuab varem või hiljem nii kaugele, et asjade edasi liigutamiseks on vaja alustada rahasüstidega. Seda silmas pidades sai vaadatud, kust kulusid kokku tõmmata. Omaenda käsitsi nikerdatud kodulehe ülal pidamine on kordades odavam kui peenemad igakuist tasu küsivad lahendused.

Hetkel veel on uuelt kodulehelt paar juppi puudu. Postituste vahel liikumiseks tekivad peagi juurde paar mugavamat nuppu. Arvustusi saab hakata paremini sorteerima. Mõned postitused pole veel arhiividest ümber kopeeritud. See kõik on aga vaid natuke rohkem kui vormistamise küsimus. Järgmiste päevade jooksul saab koduleht juurde kõik need viimasedki jupid, mis praegu veel puudu. Tõenäoliselt on ajaks, kui seda loed, need lihvid juba antud.

Seega astu edasi ja tunne ennast nagu kodus.